Drezda, "a világ legkorszerűbb barokk városa".
2010.09.11. 07:00
A Drezai királyi palota, a Residenzschloss. A kiégett épületet ma is restaurálják. Előtte épül a Neumarkt VIII. tömbje.
Egy februári posztban már volt szó a drezdai belváros újjáépítéséről, de a téma azóta is előkerült a blogon, amióta a városban vagyok. A munkálatokat sok kritika érte, "antiprogresszivitása" miatt, ugyanakkor sokkal élőbb környék, mint a nem messze található Altmarkt nevű tér. Azt az ötvenes években építették újjá, szocreál házakkal és hatalmas hetvenes évekbeli kulturpalotával. Egy halott térség, jelenleg egy elég üres vurstli van ott. A negyednek valóban van egy "lególandos" hangulata, és valóban hamisítás ugyanakkor, Varsó, Lübeck és Gdansk is "hamisítás"-csak az ötven évvel korábbi. Az NDK akarat és pénz hiányában nem nagyon építette újjá a várost, ma is rengeteg "lyuk", vagyis hiányzó háztömb van a belvárosban. Mindenesetre ilyen város-újjáépítést a világháború óta nem nagyon láthatott senki.
A Kurländer Palais 2006-ban. A barokk palota 1728-ban épült, mai nevét a Wettin-házból származó Károlyról, Kurland heregéről kapta, aki 1773-ban vette meg az épületet. A 45 február 13-i légitámadásban összedőlt és kiégett, mint a belváros összes épülete. Tulajdonképpen nagy szerencse, hogy nem bontották le a romokat és építettek a helyére panelházat, mint Drezdában sok helyen. Kép forrása
A 2008 utáni állapot, ugyanarról a pontból. A főépület kiegészítették, a mellékszárnyat visszaépítették. A palotában ma exkluzív rendezvényház működik.
A Rampische Straße, a barokk Drezda legendás utcája a századfordulón (a képen balra). Jobbra a Bühlsche Terrassera néző Képzőművészeti Akadémia citromfacsarónak nevezett kupolája. Kép forrása
És a mai állapot. Balra a rendőrség századfordulós épülete, jobbra egy mélygarázs ideiglenes lejárata. A kép közepén most építik a sarokház előtti második épületet.
A Rampische Straßéval párhuzamosan vezet be a Ringtől a Landhausstraße. A középen lévő házsor a visszaépítés, jól látszik, hogy még nem teljes az "utcafal". A kép közepén a királyi palota tornya látszik.
A rendőrség épülete után nem mindennapi látványban lehet részünk. A félig visszaépített Rampische Straße házsorára lehet rálátni. A grund helyén állt korábban a rendőrség igazi szocmodern székháza, amit 2005-ben lebontottak.
A Volkspolizei egykori épülete a grund helyén. Drezdában nagyon kevés ilyen épületet bontottak eddig le, mert a helyi baloldal kezdeményezésére többet műemlékké nyilvánítottak. Ezért is harcolni akartak, de a kőburkolat és a vasbeton közé beszivárgott a víz, és az épület gyakorlatilag szétrohadt. Kép forrása
Az egyik telken álló Palais Hoym rekonstrukciós tervei már elkészültek, egyelőre befektetőt keresnek. Az újjáépítést jelenősen támogatják angol és amerikai alapítványok. A palota látványtervének elkészítését is a New York-i "Drezda barátai" társaság fizette. Kép forrása.
A hamarosan újra megnyitó British Hotel a város egyik legendás szállodája, amit egy barokk palotából alakítottak ki annak idején. A homlokzaton látható szürkés kövek eredetiek, a többit a ház újjáépítésekor faragták.
Itt lehet lehajtani a tér alatt elhelyezkedő mélygarázsba.
A Landhausstaßéból kiérve látszik, hogy a tér egyik oldala még hiányzik.
(majdnem) Ugyannnek a pontnak a látványterve a teret újjáéptő társaság honlapján. Forrás.
Ugyanez az utcatorkolat (a III. és a IV. tömb) a tér másik oldaláról. Csak az érdekesebb homlokzatú házakat építették vissza eredeti formában, több épület modern formálású. A munkálatokat sok kritika érte, "antiprogresszivitása" miatt, ugyanakkor sokkal élőbb környék, mint a nem messze található Altmarkt nevű tér. Azt az ötvenes években építették újjá, szocreál házakkal és hatalmas hetvenes évekbeli kulturpalotával. Egy halott térség, jelenleg egy elég üres vurstli van ott. A negyednek valóban van egy "lególandos" hangulata, és valóban hamisítás ugyanakkor Varsó, Lübeck és Gdansk is "hamisítás"-csak az ötven évvel korábbi.
Az előző képen jobbra álló Hotel de Saxe melletti látkép. Itt van a város egyik legkérdésesebb pontja. A hatvanas években a belváros egykori főutcáját, a Wilsdruffer Strassét kiszélesítették, május elsejei felvonulások céljára. Ekkor épültek ezek a házak (a képen a hátsó homlokzatok), amik az NDK anyagi helyzete miatt elég rossz műszaki tartalmúak. Az is látszik, hogy sz*tak a korábbi városra, a ház pont az utcában áll, és ahol épület volt, most ott van az utca. Május elsejéket sem tartanak már, és a Wisdruffer Straße a maga 61 méterével és egyforma házaival alkalmatlan a városi életre.
Ugyanez a kép 45 február 13-a előtt. A Hotel Stadt Rom nevű szálloda építése hamarosan megkezdődik, az előző képen lévő fák helyén. A mögötte lévő házakat a rendezési terv szaggatott vonallal jelöli, a mostaniak helyén. Addig érdekes lesz, ahogy a luxusszálloda lakói és a házbakban lakó nyugger nénik figyelik egymást:) Kép forrása
A város reneszánsz épületeinek egyike, a Heinrich Stütz Haus az V. tömbben. A zárterkély díszétése eredeti, az újjáépítést megeleőzően az altmarkt egyik modern házát díszítette.
A Stütz-Haus melletti újjáépített barokk épület, és a már említett, Altmarkton álló kulturpalota...
A Johanneum és a mögötte lévő, már újjáépített I. tömb. A kép előterében a VI. tömb helye.
A Schloßtraße mai képe az altmark felöl. Az utca végén a királyi palota, a Georgentoron át lehet kijutni a Schloßplatzra. Jobbra az Altmarkt "dísze", Kulturpalota. Komoly csatározások zajlanak most is a megtartásáról. Az építész még él, és sikerült ideiglenes műemléki védelem alá helyezni a külsejét. Azért csak azt, mert a koncertterem rossz akusztikájú, így az akkor is át kell építeni, ha az épület megmarad. A daruk a VIII. tömböt építik.
A Schloßstaße pár év múlva... a VII. és a VIII tömb képe. Forrás
A kitérő után újra a Neumarkton. Ilyen állapotok uralkodtak Drezdában egészen a kétezres évek elejéig! A kép 1980-ban készült a Jüdenhof nevű kis térről. Forrás.
majdnem sikerült ugyanarra a pontra beállni... Mindenesetre a környék eléggé megváltozott az utóbbi tíz évben. A bal oldali, I. tömbben luxuslakásokat, szállodát, és egy passzázst is kialakítottak.
Az előző képen látható rózsaszín épület híres volt nyolcszögű barokk udvaráról. Most itt van a passzázs egyik bejárata.
A passzázs, Drezda legelelegánsabb üzleteivel.
Az udvarba a Frauenkirche kupolája les be. A passzázs egyébként nehéz műfaj, ritkán sikerül, de ha igen, akkor tényleg nagyon jó. A pesti belvárosban is voltak kísérletek a nyolcvanas években, de nem sikerültek.
A tömb Töpfergasséra néző oldala. Azt hiszem, jól tették, hogy nem állították helyre mindenhol az eredeti homlokzatokat, így jelezve, hogy ez a városrész mégi ma épült.
A Töpergasse is a Frauenkichéhez vezet. Azt mondják, ez a világ legszebb protestáns temploma. Az épület nem a légitámadásban, hanem az azutáni tűzvészben dőlt össze, két nap után. Mint minden régi épület a városban, ez is fekete lett. A köveket gondosan összegyűjtötték, beszámozták, és beépítették az új templomba. Mindenki okulására...
A templom mellett álló Coselpalais, legalábbis amennyi maradt belőle. Az előépületeket még az NDK-s időkben újjáépítették, de így tulajdonképpen csak még idétlenebb lett a helyzet a trabikkal a gyomfákkal. Forrás
A Coselpalais péntek késő délután. Ez volt a tér első épülete, 2000-ben adták át. Egy hatalmas zongora-bemutatóterem működik benne.
A II. számú tömb, a Rampische Straße sarkán.
És a szomszédos, III. számú.
Ez az a tömb, ami még befejezetlen, innen hiányzik többek között a Hoym-palota. Ez az állapot elég bizarr helyzetet eredményez azért...
...
És megfordítva. A Luther-emlékmű a templomkapuból. Egyelőre még bezavar a kulturház (ami nem egy rossz épület egyébként)
És a kilátás pár év múlva, egy kicsit más szögből. Kép forrása.
A kettes tömbbel, kevésbé prózaian a Rampische Staßeval fejezzük be a bejárást. Ez az utca visszavisz a Kurländer Palaishoz, ahonnan elindultunk.
A bejegyzés trackback címe:
Trackbackek, pingbackek:
Trackback: Drezda, az új régi város 2010.11.04. 21:00:55
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
"Egyelőre még bezavar a kulturház (ami nem egy rossz épület egyébként)"
Belül nem tudom milyen, de így kivülről egész jó.
Azt viszont nem értem, hogy a Postplatztól az Altmarktig tartó utca szockocka házait miért bontják le, pontosabban azt, hogy miért tök hasonlóakat építenek helyettük :) A Zwingerrel szemközti kajáltatókockát is lebontották, aztán a helyén még kisszerűbb kocka irodaház lett.
Gyakorlatilag van egy többé-kevésbé újonnan épült barokk város.
Nekem tetszik!
Köszi a képeket!
@Hamster: na, ezt látod én sem értem. Egy hatalmas plázát építenek ott:(
Viszont a Postplatz új kockája azért sokkal jobb, mint a régi kockája:)
Az nem egy sima civil szervezet, ők szervezik az újjáépítést! Amit mondasz, az a Gewandhaus-projekt. A téren a térfal előtt állt a középkori fegyvertár (?) amit átalakítottak annó koncertteremmé. Ezt akarták visszaépíteni modern formában, de nekem az infóboxban azt mondták, hogy leszavazták, és a régi jön.
Amúgy meg szerintem vissza kéne a villamost is építeni a Blaues Wunderre. Azt az idióta extrahiperposztposzttőzegmodern lépcsőt meg elbontani az Elfelejtettemmilyen Gebäude oldaláról. A Verkehrsbetriebe-tornyot meg rendbehozni. Meg még... meg még... Szóval van ott még tennivaló, remélem nem állnak meg a barokk tömböknél.
Igazából még ha nem is hiteles úgymond egy ilyenfajta építkezés, felmerül a kérdés okoz ez a "hiteltelenség" bármiféle kárt bárkinek is? Ha működik a városi tér - márpedig láthatólag működik - akkor elrontva nem lett. Az pedig, hogy a térfalat most barokk díszek, vagy épp gránitlapok és üvegtáblák határolják, szerintem édesmindegy ebből a szempontból.
Ja, tudom, a Landhaus oldalán. Pár méterre az ötödik képtől.
Viszont a Verkehrsbetriebe-toronyról jó híreim vannak: a főnököm mondta, mikor ott mentünk kocsival terepre, hogy rendehozzák hamarosan. Egy iroda-bevásárló-lakókomplexum épül a mellette lévő két telekre és abba foglalják majd bele:)