"Haza oltára" a Baross utcában
2009.07.25. 15:14
Éppen a Baross utcában volt dolgom, mikor a 32-es Gyalogezred emlékműve előtt egy igen szépen kialakított virágágyást vettem észre. Az Urbanista blogon nemrég felvetődött hol van Budapesten "képes virágágyás". Jelentem, többek között a Baross utcában, jobban mondva a Harminckettesek terén.
A gondosan kialakított ágyást elég nehéz észrevenni, mert-ellentétben a szokásos kialakítással-nem döntötték meg. Kár, mert igazán szépen sikerült. Az emlékmű főalakja szokatlanul dinamikus (kézigránátot hajító gyalogos), és elhelyezése is nagyon jól sikerült: pont a Nagykörúttal szemben áll, de nem a Baross utca tengelyében (ott a templom van). Ennek ellenére elég észrevehető, még a villamosból is.
Nos, nézzük a kompozíció két elemét, először a címert, aztán az emlékművet (sokan azt hiszik, hogy ez egy szobrászati blog-részben az. A szabadtér egyik legfontosabb eleme a plasztika. Akkor is, ha nem vesszük észre. Legalább olyan fontos, mint a növény-vagy anyagalkalmazás).
Hazafias növények: az Árpád-sávokat hamvaskából (Senecio cineraria 'Silverdust'), és vörös színű tollas celóziából (Celosia argentea var. plumosa 'Bikavér') alakították ki. Utóbbi elvileg 20-30 cm magasra nő, ez nyilván egy ilyen célokra nemesített fajta.
A címer jobb (a történészek kedvéért heraldikai bal) oldala: a vörös és ezüst színek itt is ugyanazok, a zöld hármashalom növénye-bevallom férfiasan-nem tudom, micsoda. Még a Szántó-Mándy-féle virágágyi növényhatározót is átnéztem, de nem jöttem rá. A legtöbb virágágyásban a zöld növény papagályfű, üvegcsalán, vagy díszbazsalikom, de ez egyik sem. (Anna, kérlek segíts, bár a képről elég nehéz megállapítani:). Borzasztó idegesítő és égő, mikor egy növényt nem tud az ember beazonosítani... A korona egyértelmű: nagyvirágú bársonyvirág, közismert nevén büdöske (Tagetes erecta).
Ezután nézzük az emlékművet:
A 32-es Budapest legendás "házi" gyalogezede volt. 1741-ben alapította Mária Terézia és 2007-ben szüntette meg Gyurcsány Ferenc (bocs, de ez nagyon nagyon magas labda volt). Egyik állomáshelyük az Üllői úti Kilián laktanya volt, ezért került ide az emlékmű, Szentgyörgyi István alkotása 1927-ből.
Itt harcoltak a pestiek: hétéves háború, 1789-es török háború, Népek csatája, olasz függetlenségi háború (leverése...), Kárpátok, olasz front...
Jelenet a talapzatról: az ezred nem hivatalos alapítása
Jelenet a talapzatról: vonulás a frontra. Érdemes megfigyelni a tömeg ábrázolását... hány katonát lehet látni?
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
A keresett növény pedig szerintem a titokzatos zöldpuszulyka... :-)
@*Anna: igen, lehet, hogy a Saponaria. De mindenesetre a szövegben benne hagyom a kérdést, lehet, hogy olvassa valaki a Főkerttől, és megmondja, mit ültettek ki.
@retekblog: lehet, hogy tényleg a zöldpuszulyka:-D
1956-ban sírok voltak itt: server2001.rev.hu/oha/oha_search_photo.asp?page=71&OK=OK&lang=h&dsppict=on&fdate=1956&lfdate=2