Bizarr díszlet a város fölött: Leipzig, Völkerschlachtdenkmal
2010.11.27. 07:00
Micsoda hívogató hely...
A lipcsei "Népek csatájának" századik évfordulóján, 1913. október 18-án avatta fel II. Vilmos császár az elesett katonák emlékművét. A meglehetősen bizarr építmény azóta a város egyik jelképe lett, a síkságból kiemelkedő mesterséges dombra épített 90 méter magas "horrorfilmdíszlet" messziről látható.
Az együttes légifotója a hatalmas vízmedencével, a földművekkel. Balra a város központi temetője. Kép forrása.
Az évforduló előtt 18 évvel (!), 1895-ben írták ki a pályázatot, amit Bruno Schmitz nyert meg. Az emlékmű két korszak határán készült el: egyrészt ez a legutolsó a császári Németország olyan hatalmas, nemzeti emlékművei közt, mint a rüdesheimi Niederwald-emlékmű, vagy a koblenzi Deutsches Eck. Ugyanakkor az avatás után egy évvel kitört első világháborús emlékművek (Thiepval, Vimy-emlékmű) "előfutárának" is tekinthető.
Az épület méretei mindenesetre jól példázzák a ma is igen jellemző német gigantomániát. A kriptába vezető bejáratot a középkori páncélt viselő Szent Mihály arkangyal őrzi. Fölötte a Német császárság jelmondata: Gott mit uns (velünk az Isten).
Az "angyalszobor" közelebbről...
Mellette egy Bundesadler Reichsadler.
Szászország híres barátságos építészetéről és szinte délies hangulatáról. Azt hiszem, ez nem tartozik a barátságos kategóriába...
A kupolát középkori lovagok őrzik. Bár a csata 120 ezer (!) elesettjének emelték, az emlékművön nem sok minden utal a napóleoni időkre. Inkább egy "második birodalmi díszletnek" tűnik. Szinte sorsszerű, hogy egy évvel az "újrajátszás" előtt avatták.
Kilátás a sírbolt bejáratától (milyen csodás mondat...)
A fenti belső térből lehet lejutni a kritpába, ahol a katonák jelképes sírja látható. Ezt a teret lovagszobrok őrzik. Az ember azonnal észre sem veszi, hogy a szobrok hatalmas arcok előtt állnak! Kép forrása.
Az emlékműről szép kilátás nyílik a városra. Pontosabban nyílna, ha az NDK-s időkben nem építették volna be a belvárosig tartó tengelyt, és a környező területet (nyilván direkt) panelházakkal. Az új városháza, és a belváros tornyai azért még így is látszódnak többé-kevésbé. Kép forrása.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Romboljuk le a modern világot... (törölt) · http://www.youtube.com/watch?v=9vq63q45qfk 2010.11.27. 09:30:58
"Az épület méretei mindenesetre jól példázzák a ma is igen jellemző német gigantomániát."
Még mindig jobb, mint a Tanácsköztársaság Emlékmű.
Mi is kaptunk egy déli harangszót, az is valami :)
A tulajdonnév - névelő viszonyát általánosban tisztáztuk. Azóta változott volna a magyar nyelvtan?
thumbs2.modthesims.info/img/2/1/0/4/9/4/MTS2_carlettina_238592_Thief3.jpg
taj-kert.blog.hu/2010/11/06/lipcse_zold_korutja_a_promenadenring
taj-kert.blog.hu/2010/11/13/ahol_nem_halt_meg_a_belvaros_leipzig_altstadt
@RaveAcE: ebben a kifejezésben semmi hiba nincs, ha beírod google-ba, számos egyházi oldalt és szöveget hoz ki.
modoros.blog.hu/2009/11/13/olvasoi_rovat_a_nyelvtannaci
Amúgy ajánlom, jó blog és poszt :)
kedves aesculus!
küldtem pár napja egy üzenetet a blog.hu-n keresztül, nem tudom, eljutott-e hozzád.
Hatásos egy építmény; nem is kell, hogy vidám vagy lelkesítő legyen. Városlátképileg persze az a véleményem, hogy ilyenre csak annak a városnak van szüksége, ahol nincs komoly természetes domborzat :)
Nem számoltam...:P