Díszkörték a Palotanegyedben
2009.06.12. 16:38
Budapesten egyre több közterület újult meg az utóbbi évtizedben. Sajnos ezek a felújítások teljesen koncepciótlanok, és hihetetlenül rossz kivitelűek. Viszont a most következő projekt, a 2002-ben elkészült Szabó Ervin tér-Reviczky utca-Ötpacsirta utca felújítás mindig is az egyik kedvencem volt.
A tervet készítő Lépték Tájépítész Iroda alázatos módon viszonyult a történelmi környezethez: nem akarták a Wencheim-és az Almássy-palota krönyékén "megvalósítani magukat", viszont így is számos (elsősorban növényalkalmazási) újítás történt. A terv értékét szerintem nem csökkenti a valóban tragikus kivitelezés és a fenntartás teljes hiánya, ami a városvezetés és a használók felelőssége. Az is érthetetlen számomra, hogy a szomszédos Pollack Mihály téren, az ország, sőt Európa egyik legszebb terén hogy voltak képesek piros (!) műkövet lerakni...
De most nézzük a Szabó Ervin teret és környékét!
A könyvtár épülete, az egykori Wenckheim-palota (Meinig Artúr 1886-1889) és az előzmények miatt értelemszerű volt egy historiáló park tervezése, középen a Magyar Igazság kútjával (Szentgyörgyi István, 1929).
Amik érdekesek (legalábbis számomra) azok a jukkák (Yukka filamentosa). Ez a növény általában magánkertekben található, valamint az utóbbi években járdaszigetekre is kiültették (Szt. Gellért tér). De ilyen helyen még nem láttam jukkát. A kis park többi növénye "klasszikus" kastélykerti dísz: puszpáng (Buxus sempervirens) és tiszafa (Taxus baccata).
A palota elötti "parter": nyírt buxussövény és tiszafa-gömbök. Parkfenntartás 2009: a Baross utca felé néző két helyről mintha hiányozna valami...
A megmaradt ostorfák (Celtis occindentalis). Igen szépek és egészségesek (érdekes, itt senki sem akart semmit sem kivágni), viszont nem ártana egy jelentős metszés. Az ágak már földig érnek...Egyéként a fasor nem egységes. Két fehérakác (Robinia pseudoacatia) is van a téren.
A Reviczky utca. Szerintem ez a kialalakítás nyugodtan lehetne egy budapesti típusterv. A fasor díszkörtéből (Pyrus caleriana 'Chanticleer') áll, ami állítólag annyira népszerű, hogy ("platán-,ostorfa- és kőriskor" után) a következő időszak meghatározó útsorfája lehet ("körtekor"?). Érdekes, ilyen keskeny utcát még nem láttam befásítva. És mégis van fény.
Minden fa tövébe júlia-borbolyát (Berberis julianae) ültettek. Parkfenntartás 2009: itt sem ártana egy metszés...
Szép anyagok: a parkolósávban bazalt nagykockakő, a járdán szürkegánit, a borbolyák körül gránit kiskockakő (az úttesten bazalt kiskockakő). Egészen más hatású, mint a fagyiszínű műkövek...
Általános vélemény, hogy történelmi környezetbe kétfajta világítótest illik: modern és formatervezett, "high tech", vagy a régieket formázó új gyártmányok. Szerintem ez egyértelműen jobb választás volt.
Az Ötpacsirta utca. Ugyanaz a kialakítás és növénylkalmazás, mint a Reviczky utcában.
Azok a bizonyos vadkörték és a Pálffy-palota.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
A könyvtártól pár lépésre van egy nyitott udvar, benne kávézó és egy galéria(?). Annak a háznak a bejárata előtt, a lépcsők felett van egy gyönyörű sárga üvegű teteje, amit mint egy növényzuhatag borít be valamilyen futónövény (borostyán...?). Ha éppen átvilágítja a nap, elképesztően szép látványt ad! Jártál-e ott?
Megnéztem a képeket, azok háromlevelű vadszőlőnek (Parthenocissus tricuspidata 'Veitchii') látszanak. Ősszel nagyon szép színük van.
Tényleg nagyon szép lett környék, és tényleg nagyon alacsony szintű a kivitelezés.... sajnos. Tetszik a poszt!
Kommentezéshez lépj be, vagy regisztrálj! ‐ Belépés Facebookkal