Gazdagok és szépek: Dresden-Blasewitz
2010.10.16. 07:10
Egy blasewitzi villa a nagyon sok közül...
Villatúladagolás...talán így lehetne jellemezni egy blasewitzi kirándulást. A hatodik kerület nagyságú villanegyed az egyik legnagyobb ilyen Európában, egymás után sorakozó, felújított historizáló és szecessziós épületekkel. Felmerül a kérdés, hogy egy akkor hatszázezres (ma ötszázezres) városban honnan volt igény ennyi villára. Ráadásul Blasewitz csak a legnagyobb, de nem a legelegánsabb ilyen negyed. A folyó túlpartján lévő Loschwitzban és Weißen Hirschben nagyobbak a kertek, elegánsabbak a házak. Persze Blasewitz sem rossz...
A negyed légifotója. Szépen, katonásan sorakoznaka villák, ahogy az Németországban illik. Kép forrása.
A Schillerplatz a villanegyed nagyvárosias központja. A drezdai várostervés már száz éve ismerte az "alközpont" kifejezést, minden drezdai negyednek, legyen az munkáskerület, vagy villanegyed, ehhez hasonló központja van (volt).
A tér mögötti utcákban már ott sorakoznak a villák. A címlapképen látható nagy kert elég ritka sajnos.
Társasvilla. Az épületek jelentős része ilyen típusú. Sőt ez a város egyik jellegzetessége, annyira, hogy a "drezdai villa" külön fogalom Németországban.
Az épületek felújításánál minden apró részletre ügyeltek.
Egy nagykertes villa ugyanazon utca (Goetheallee) másik oldalán. A negyed szinte minden épülete hasonlóan jó állapotban van. Ennek oka, hogy az egyesüléskor az egykori tulajdonosok visszakapták az akkor randkívül lepusztult épületeket. Többésük az NSZK-ból tért vissza, es felújította villáját. Akiknek erre nem volt lehetőségük eladták az épületeket. Az új tulajdonosoknak a város pedig gyakorlatilag az ablakok színét is megszabta a felújításkor.
"Németkedő", fachwerkes homlokzat...
...és Jugendstilban épült, vagyis szecessziós.
Az egyik legszebb villában, a Marienheimben egy cseh-német alapítvány a Brücke/Most működik.
A negyedhez tartozik a 23 hektáros Waldpark is. Itt találhatók a teniszpályák, klubházak (az eredeti épületek sajnos nincsenek meg).
A Villa Weigang, a negyed legdíszesebb (és szinte már ízléstelen) villája. Nevét tulajdonosáról, Otto Weigang nyomdászról kapta.
A néhány (akkori) újgazdag kivételtől eltekintve Blasewitzre inkább a visszafogott elegancia jellemző. Gyakori páldául a faelemek használata.
Néhány ilyen faelem egész díszesre sikeredett...hasonlít a német kredencekre.
A blasewitzi templom. Ez a parkosított tér, és az egész negyed nagyon emlékeztet Mátyásföldre.
Villa egy sarokra az Elbától...
Alig pár lépésre ezt láthatjuk: a szomszédos Loschwitz. Az előterében lévő favázas házak a régi, meghagyott falu épületei. Mögötte épült fel a kerületközpont, a háromemeletes, századfordulós lakóházakkal. Mögötte pedig villák és villák...
Újra a Schillerplatzon. A névadó az akkor még Tabánhoz hasonló, halászfalu Blasewitzben töltött el sok időt.
A tér tulajdonképpen a Blaues Wunder nevű híd felhajtója. Érdekes híd, de a drezdaiak azt hiszem, kicsit elfogultak: a csoda szó talán tulzás.
Az Elba város feletti szakasza. A távolban a Szász-Svájc nevű hegység körvonalai.
Kilátás a hídról Loschwitz felé.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
aminek a kis hibája h csak a nyálcsorgatást okozza, és nem informál h a képen látható háznak mi a nevezetessége, története, stb. mert érdekes volna.
Nekik is kijutott a "jóból" az elmúlt 100 évben mégis rendezik soraikat(körgyűrű,műemlékvédelem és rekonstrukciók,példás villamoshálózat,bicikliutak,autómentes belváros,Elba "használat"...) és még a DDR okozta "sebek"(panelek) is egész vállalható módon újulnak meg(ez is megérne egy posztot...).
Viszont a híd az bűnronda. Eddig is láttam róla fotókat, de ez valami döbbenet közelről. Kábé, mint valamelyik vasúti hídunk.
St George's Hill se kutya:
en.wikipedia.org/wiki/Saint_George%27s_Hill
@BDzsH: valóban ronda, viszont a drezdai marketing el tudta adni, mint "kék csodát":D
@unknown_blogger: nekünk is vannak ilyen villanegyedeink. Pontosabban lennének, ha rendesen megbecsülnénk azokat. Lásd BDZSH kommentjét: "Nyílászárócserékről, és egyéb barkácsolásokról, például a hátsó kertbe felhúzott garázssorról nem is beszélve." Ugyanez a helyzet a régi lakótelepeken, pl. Wekerlén. És Drezdába egy fillér marschal-segély nem jött. Bár, igaz 90 után szinte ömlött a pénz.
@sipos: Blankeneseről hallottam, képek alapján nagyon durván jó.
Ezt a csodálatos várost az őrült cseh kommunisták letarolták a föld felszínéről valami szénbánya miatt - a barbárság egyik csúcsteljesítménye - csak az óriási értékű gótikus főtemplomot húzták el a széntermelés útjából más helyre - kerekeken! Ezt is úgy tálalták mint a szocializmus győzelmét!
Ma egy betonsivatagszerű, lényegében lákótelep jelenti a "várost" - más helyen a szomszédban.
Aki látni akarja milyen volt a város, amikor még élt, írja be a Youtubon a Brüx vagy Most nevet....
www.bruecke-most-stiftung.de/
Egyébként vannak jó példák...
Sopronban, ami megmaradt, azt már "nagyon" védik. Balatonfüreden jártatok már? Az valami eszement szép, egészen egyben maradt a villatelep, s egész hivatalból védett már évek óta. A romosakat meg újítják fel.
Persze lenne még mit védeni...A Balaton parton szinten minden településen van, ha nem is villatelep, de legalább pár villa (a legtöbb helyen viszont inkább mini-villatelepek vannak, amit épp a méretük miatt, s hogy kevés van belőlük, még inkább meg kellene őrizni).
Aztán a Dunakanyar...Leányfalu, Göd, Dunakeszi, Verőce, Szentendrén is akad még pár, Visegrád...Szegény visegrádi villák totál "el vannak nyomva", mert mindig mindenki csak fellegvárazik, meg salamontoronyozik, na nem mintha én nem szeretném azokat is, de a villákról tényleg soha semmilyen figyelem nem irányul.