Bécs történeti kertjei IV: "Szép kilátás", vagyis Belvedere
2009.11.18. 15:59
Régen voltak bécsi posztok. Pedig azon a koraőszi napon a szorgalmas "parkászok" öt bécsi, illetve Bécs környéki kertet jártak be. Nos, itt a következő kert:
Kilátás a Belvederéből Bernardo Bellotto 1758-as festményén...
...és 2009-ben (kicsit más szögből).
A Belvedere palota és kertje (aminek jelentése "szép kilátás") része annak a barokk kertgyűrűnek, ami az 1683-as török ostrom után alakult ki a belváros körül (Budapestre se ártana egy ilyen gyűrű). Az első képen látszik a szomszéd kert, a Schwarzenberg-palota kertje, de ezen kívül szép kertje van az Auersperg, és a Lichtenstein palotáknak is.
Magát a Belvederét, ezt a furcsa, két részből álló épületegyüttest Buda felszabadítója, Savoyai Jenő (eredeti nevén: Eugène de Savoie-Carignano) építette Johann Lucas von Hildebrandt építésszel. Sosem lakott itt, hasonlóan ráckevei kastélyához. A herceg, mint neve is mutatja, francia-olasz származású, Párizsban született előkelő családban. De miután megunta, hogy az udvarban állandóan alacsony termete és katonaságra való alkalmatlanságán gúnyolódnak, felajánlotta szolgálatait I. Lipótnak. A folytatást ismerjük...
Járjuk be a területet!
Az alsó Belvedere bejárata a város felől. A cím: Rennweg 6/a. Ez egy lovaglóút volt, a városból vezetett délkelet felé. Ma elegáns belvárosi útvonal, követségekkel, irodákkal, villamossal.
Az Alsó-Belvedere...
...és a Felső. A terep emelkedését kihasználva két vízesést (kaszkádot) alakítottak ki. Most vagyunk a "földszinten". Amint a képen is látható, mitológiai témájú szobrok, amögött pedig boszkék találhatók (a boszkék "átláthatatlan növényzettel körbeültetett területek. Arra is használták, amire a szó hasonlít...
Az egyik boszké belülről. Süllyesztett gyepes parter elég furán elhelyezett puszpángbokrokkal (Buxus sempervirens), mögötte eléggé megnyírt vadgyesztenyék (Aesculus hippocastanum). A sövényt mezei juharból (Acer campestre) alakították ki.
Az első kép jobb oldalán látható, hogy tűzfalak néznek a kertre. Nos, ezek azok.
A boszkés földszint után következik az "első emelet":
Ennek végében áll a második vízesés. Szemben az első utcaszinttel, itt virágos parterek találhatók. Méghozzá elég gazdagon kialakítottak:
Miután kigyönyörködtük magunkat, irány a harmadik szint (a "második emelet"):
A vízesés teteje. Látszódik az eddig megtett út: a Rennweg elegáns házai, az alsó Belvedere, a boszkék, és a virágos parterek.
Már elég közel kerültünk az épülethez. A palota egyébként Jenő halála után nem állt üresen: legutoljára Ferenc Ferdinánd lakta (1914-ig...), azt követően az Osztrák Nemzeti Galéria költözött ide. Emiatt a Klimt, Kokoschka és Schiele "rajongók" egyik kedvenc helye.
Ezen a szinten elég különleges fajtájú partereket alakítottak ki: ez a hímzéses parter. Nevét a hímzéseket követő motívumokról kapta. Itt virágok nincsenek, gyepből, "valamiből" (elfelejtettem megnézni, és képen nem látszik) és különböző színű salakokból alakították ki a mintázatokat.
A kilátás a főépület elől. Bejelöltem a nevezetesebb objektumokat.
Egy gúla, egy kúp... A fősétányt tiszafabokrok (Taxus baccata) kísérik.
Látogatók és nézelődők a Nemzeti Galéria előtt.
Felértünk a dombtetőre, de még mindig nincs vége a parknak! Az épület mögött folytatódik:
A tulajdonképpeni főhomlokzat.
A parkot azót jócskén körbenőtte a város. Ez a város negyedik kerülete (Margareten), ami kb. olyan, mintha egy pesti belső kerület lenne-jó állapotban: bérházak, követségek. Itt található a Südbahnhof (Déli pu.) is.
Az együttes a Margaretengürtel ("Nagykörút") felől.
És búcsúzásként: a hatalmas kapu. (Mi egyébként itt jöttünk be, és mentünk lefelé).
Szerző: aesculus
· 1 trackback 5 komment
Címkék: bécs kert barokk vadgesztenye kastélykert tiszafa hildebrant
A bejegyzés trackback címe:
Trackbackek, pingbackek:
Trackback: Nacsinák Gergely András - SCHIELE FÁI 2011.02.07. 15:09:14
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Amúgy vicces, amit így utólag fűztél a hozzá a poszthoz, hogy fordított irányban vezettél végig minket, mint ahogy végigjártátok a csoporttal. Miért döntöttél így? Anno Fatsar is ezt az irányt tartotta az előadásban (azt hiszem azért,mert az alsó rész az idősebb -csak ezt te nem írtad).